ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
ЗДРАВЈЕ И СПОРТМАШКА МОДАСЕКС И ЖЕНИБИЗНИС И ПАРИАВТОМОБИЛИСТИЛГЕЏЕТИSUPERGIRL

Пред 10 години еден уред го промени целиот свет: Може ли да погодите кој?
10.01.2017 | 15:25
Извор: Супермен
Прочитано: 5885 пати

На 9-ти јануари Стив Џобс го претстави револуционерниот iPhone, којшто комплетно го промени пазарот за мобилни телефони и буквално “го уби” дотогашниот владетел на тоа поле – Nokia.

Пред точно 10 години една од најинтересните личности на модерното доба, вистинскиот бунтовник и визионер, а некои велат и генијалец, Стив Џобс, претстави “револуционерен производ којшто ќе ја редефинира смартфон индустријата”. Но набрзо се испостави дека овој уред не само што го (ре)дефинирал пазарот за мобилни телефони, туку и самата компанија Apple, којашто набрзо станала највредна компанија на целата планета.

Стив Џобс го опиша револуционерниот iPhone како:

iPod со ирок екран со контроли чувствителни на допир
Револуционерен мобилен телефон и
Комуникационен интернет уред којшто го одзима здивот.

Дополнително, Џобс ја утврди и позицијата на Apple iPhone говорејќи дека се работи за ултимативен уред за гледање на филмови, ТВ емисии, слушање на подкасти и синхронизација на фотографии.

Една деценија подоцна, IPhone е “есенцијален дел од животот на еден корисник на iPhone уред” според Тим Кук, сегашниот прв човек на компанијата.

iPhone како уред е најважен и за компанијата Apple, но “Најдоброто допрва ќе дојде”, изјави самиот Кук на презентацијата на последниот во низата, Apple iPhone 7, веројатно алудирајќи на прославата на десетгодишнината на iPhone екосистемот, којашто ќе биде одбележана токму оваа година, најверојатно во месец септември.


За iPhone 8 или како и да биде наречен деценискиот iPhone, досега слушнавме буквално се и сешто, а која е вистината – знае само Apple, при што упатените извори велат дека дури ниту Apple не е сигурен што да избере, како и тоа дека за следниот iPhone постојат 20-на актуелни прототип уреди.

Светот на ИТ технологијата и ПР-от денес се вртат токму околу начинот на којшто Apple ги претставува своите производи, а се базира на Apple начинот на комуникација, покажувајќи ни со тоа дека iPhone, како и секој друг Apple производ, не е важен само за фановите на самиот производ, туку и за сите останати корисници.

Всушност, се што прави Apple, прави недвосмислено, и така има влијание на сите нас, и се уште го обликува начинот на комуникација, презентирање, па и живеење, ако ги погледнеме функциите и можностите коишто ги нудат нивните уреди.

Ајде заедно да се потсетиме како изгледала веб страницата Apple.com во времето на најавата на првиот iPhone уред. Благодарение на Internet Archivе, на линкот подолу, во твитот, може да “се прошетате” по оригиналната iPhone страница, којашто дури и побавно се вчитува – слично како што и работела интернет врската кај повеќето корисници во тоа време.И без разлика дали тоа му се допаѓа некому или не, iPhone е денес можеби и најуспешниот ИТ уред, бидејќи сам и единствен успеа да се избори најпрво со десетина други Android, Windows и други уреди. iPhone е и лидер според остварениот профит од продажбата на апликации, филмови и музика, иако тој денес се бори против милиони различни паметни телефони достапни на пазарот.

Но, за тоа ќе пишуваме некој друг пат. Сега уживајте во iPhone премиерата од пред 10 години и напишете ни како би сакале да изгледа “празничниот” iPhone уред, којшто ќе пристигне многу наскоро.

КОМЕНТАРИ  
НАЈНОВО ОД ГАЏЕТИ  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia дефинитивно се враќа назад: Погледнете како крши ореви – што мислите, кој останал нескршен?
Судејќи според сè, по сè изгледа дека новата Nokia ја задржала издржливоста на легендарниот модел којшто сите ние добро го помниме – Nokia 3310.
18.01.2017, 15:55


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
Најголемиот производител овојпат го нема во Топ 10 листата, помеѓу Android телефоните води вистински “аутсајдер”, додека iPhone дефинитивно објаснил како стојат...
17.01.2017, 15:29


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Samsung веќе ни го откри изгледот на Galaxy S8?!
Погледнете го овој видео запис, за којшто на големо зборуваат сите светски ИТ медиуми, и на којшто, наводно, е прикажан токму прототипот на Galaxy S8 паметниот ...
16.01.2017, 15:56


ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!
Mobile World конгресот во Барселона ќе биде поинтересен од било кога до сега! Овојпат ќе се запознаеме со Huawei P10, LG G6, новите Samsung таблети и најавената...
13.01.2017, 15:35


НОВИТЕТИ
HTC претстави два нови модела – HTC U Ultra и HTC U Play
Тајванскиот технолошки гигант HTC денес претстави два нови паметни телефони: HTC U Ultra и HTC U Play. Прочитајте што сè ни донесуваат тие...
12.01.2017, 16:07

 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
МАШКА МОДА
Стилски промашувања: Овие 10 машки модни трендови жените апсолутно не ги поднесуваат!
НЕСЕКОЈДНЕВНА АВАНТУРА
Прашање на денот: Колку долго може да се вози еден Mercedes без моторно масло?
САМО ОД КИНА
Кинески изум: Перење на автомобилот во перална без четки!
ВИДЕО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ВРЕМЕПЛОВ
Како се менувал Range Rover во текот на изминатиот половина век?
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Кои се најмоќните телефони за 2016-та година според AnTuTu? Подгответе се за изненадување!
ФОТО 24чaса | 7дена | 30дена

Погледнете како изгледа задникот на српската старлета – без фотошоп
Српската старлета Сораја Вучелиќ често ја обвинуваат дека повеќе престојува кај својот пластичен хир...
ПРОВОКАТИВНО
Пред крајот на денот: Ова е само мал дел од најдобрите Instagram гради на едно место...
НАУТИКА
Кога Lexus ќе реши да го освои светот на наутиката...
ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'
 
ОДЛИЧЕН ТРИК
Тој го ставил ова под влошката на своите чевли, и сега два милиона луѓе имаат топли стапала!
ПРОВОКАТИВНО
Вероника е вистинска латино секс бомба: Пред да ги видите нејзините фотографии, длабоко вдишете!
ОЛДТАЈМЕРИ
Руиниран и заборавен Aston Martin DB4 од 430.000 евра
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia 8 ги “удира” најсилните конкуренти на 26-ти февруари!