Одбери категорија:

Дионис Пашлаков: Тука ми е душата, царството... тука сум смирен

Скромниот наставник по биологија од Неготино, својата популарност ја доживеа на 71 година. Заради својата страст и љубов кон автомобилите олдтајмери, тој е главен лик во документарниот филм "Avec L’Amour" во режија на Илија Цветковски, кој во моментов игра во македонските кино сали

Прочитај повеќе

Иван Татарчев Дургутовски: Додека сум тука, сакам да се изнапијам од "изворот"

Веќе три месеци овој исклучително интересен и инспиративен графички дизајнер, фотограф и визуелен уметник, живее далеку од матичната Македонија. Одлучил да замине на Истокот, кој отсекогаш му бил привлечен, мистичен и егзотичени (и блискиот и далечниот), а првата желба најверојатно се родила одамна, уште како дете, додека се „занимавал” со омиленото хоби - читање енциклопедии, атласи и учење на знамињата на државите

Прочитај повеќе

Мила Атковска: Градината ми возвраќа само со добро

Во хаотичната градска атмосфера, оваа фотографка создала свој зелен рај, каде одгледува разновидни растенија, билки, овошје и зеленчук... Мала градина во скопската населба Кисела Вода, што ја начнала садејќи семки, сега е бујна и богата со разновидни плодови. Нејзино дело се и разновидните „направи сам“ практични креации и декорации, како што се удобните "фотелји" од автомобилски гуми и алпинистички јажиња, саксиите украсени со декупаж техника и играчките за миленичињата мачиња

Прочитај повеќе

Емотивната поддршка од најблиските е факторот кој ни помогна успешно да го исполниме нашиот сон

Пред 4 години двајца млади тргнаа на пат околу светот со својот Yamaha мотор, без строг план и правец, но со авантуристички дух и ентузијазм што можат да се мерат во тони. Ивана и Ману, по четиригодишно патување со мотор од едниот до другиот крај на светот, својата авантура пролетоска ја завршија во Скопје.

Прочитај повеќе

Теа Пупкова: Сакам и диско, но и многу деца

За себе има неколку зборови: Мало, русо, полно идеи, брзо, бесно, хипер, плачка, чокохолик, журкаџика, уметница, Теа Идеа... Тоа е Теа Пупкова (30), артистка која ја освојува уметничката сцена и со оригиналното творештво, но и со прозрачната убавина и бунтовен шарм.

Прочитај повеќе

Филимена Божиновска за Sixth Sense: "Со длабока почит кон природата сакав да ги искористиме сите природни суровини, природата не создала ништо бесцелно"

Филимена Божиновска стои зад природната козметика "Sixth Sense" која како таква е основана во 2016-та година, но традиционално, од колено на колено влече корени во нејзиното семејство многу одамна. Драгоценото наследство од својата баба, г-ѓа Филимена Лазаревска, Филимена Божиновска го преточила во органска козметика па благодарение на тоа, денес сите имаме пристап до природната козметика и нејзините неверојатни бенефици врз нашата кожа.

Прочитај повеќе

д-р: Андреј Петров: За секоја промена нa бенките, консултирајте дерматолог!

Месец мај според медицинскиот 'верски календар' се смета за месец за одбележување на свеста кај населението за меланом. За таа цел поразговаравме со доц. д-р Андреј Петров, дерматовенеролог при клиничката болница Aџибадем Систина во Скопје. Тој ни укажа на сериозноста и опасните последици кои може да настанат од меланомот.

Прочитај повеќе

Разговор со Горан Боев - Еден од најдобрите сликари во Македонија кој ги црташе фреските во новиот параклис на манастирот Свети Јован Бигорски

Горан Боев го запознавме пред десетина година, кога на ликовната академија во Скопје беше прогласен за студент на годината.

Прочитај повеќе

Дора Попова и Бојана Стојменовиќ: Анксиозноста не е твојот лимит!

На 11-ти март со почеток од 17 часот, во Public Room ќе се одржи работилница на тема: Анксиозноста не е твој лимит – горчливата тема на 21. век. На оваа тема поразговаравме со Дора Попова – психолог, социотерапевт и основач на Центарот за применета психологија “Дора“, и Бојана Стојменовиќ – психолог, семеен и системски советник и автор на блогот Мој психолог.

Прочитај повеќе

Елена и Далибор – „Армариум“: Индивидуалноста е новиот дрес код

Шармантни и супер дотерани, како за неверојатно снежното попладне во кое се сретнуваме ги запознав Елена Костадиновска и Далибор Добревски. Нивната идеја за уникатност и исполнување на желбите на клиентите ги донесе до создавање „Арамриум“.

Прочитај повеќе

Софка Камилоска: Кога готвам и на глас да планираш убиство, нема да те слушнам

Горда галичанка, вљубена во вкусови, сака пица со лук, растена е на козјо млеко, најстара од три деца. Ја знаете од „Софка за двајца“ на офф.нет или од град. Како и да е, ако ја знаеш, ја сакаш. Едноставно е :)

Прочитај повеќе

Влатко Галевски: Допирањето е врвот на довербата

Еден од луѓето на кои највеќе им се радувам кога ќе ги видам, затоа што приказните кои ги носи и начинот на кои ги раскажува, секој пат ме тера одново да го засакам нашето пријателство. За среќа се сретнуваме често…

Прочитај повеќе

Едуардо Тунзи: Тајните на италијанската кујна ќе ги откријам во „Веро“

Тунзи ќе биде еден од неколкуте професионални готвачи кои што ќе приготвуваат храна и ќе делат совети за готвење на настанот „Италија виа Веро“ што од 25.11 до 27.11 2016 ќе се одржува во Веро Центар и Веро Тафталиџе.

Прочитај повеќе

Васил Зафирчев: За интуицијата мораме да го слушаме телото

Со широка насмевка и големите бадемасти очи ме пресретна Васил... му ја раскажувам идејата зад нашата средба и тој весело ми вели „Ајде, многу ми се допаѓа... да го направиме интервјуто“.

Прочитај повеќе

Интервју со Марија Росоманова, тим лидер на KARMAPIX.com

KARMAPIX.com е светски направен македонски производ создаден со многу љубов, труд и посветеност за да биде македонската гордост препознатлива насекаде во светот. Примарен производ со кој започнува KARMAPIX приказната се дизајнирани фото книги за секоја пригода кои секој корисник на еден клик може да ги направи со своите омилени дигитални фотографии, a ги добива испечатени за миг бесплатно на својата адреса.

Прочитај повеќе