Канаѓанец го прославил својот 96-ти роденден со вежбање во теретана

Супермен

01/12/2020

19:26

639

Големина на фонт

а а а

Никогаш не е доцна за уживање во хобијата, што неодамна го докажал и Канаѓанецот Бил Мејсон.

Мејсон го прославил 96-от роденден во локалната теретана, вежбајќи подигнувања, клекнувања, склекови и многу други вежби. 

Старецот неодамна започнал да се занимава со кросфит, а во овој спорт го вовел неговиот син Патрик. 96-годишниот маж пред 2 години преживеал мозочен удар поради кој има проблеми со движењето.

„Сфатив дека ова е одличен начин како да се чувствувам помалку „климаво“, но и да добијам сила“, изјавил Бил.

Тренерот и сопственик на теретаната, Мајк Ајвс, е импресиониран од успехот на Мејсон:

„Забележавме прилично значаен напредок со него во последните 5 недели. Тој многу помалку го користи својот бастун, претходно често го држеше за време на тренинзите, а сега сигурно стои на своите нозе и вежба. Неговата волја и желба нè мотивира сите нас“.


Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk