Одбери категорија:

Гордана Деан Поп Христова: До пред 10 дена најбезбедна земја, сега крвопролевања

Ако пред една година пишуваваме за Еквадор дека е земјата каде што Американците доаѓаат да ги живеат пензионерските денови токму таму, гарантира безбедност и низа поволности сега сликата е сосема поинаква, а вас читателите на Точка, ќе ви ја долови Гордана Деан Поп Христов која подолг период со семејството живее и работи токму таму.

Прочитај повеќе

Коста Петров: Јас сум и ќе останам истиот Коста

За некои можеби беше изненадување одлуката на Коста Петров да заплови во политичките води, за некои не, но едно е сигурно - тој тоа го прави од љубов кон земјата и верува дека може да придонесе за поубава иднина на сите нас.

Прочитај повеќе

Бојан Кордалов: Европска кампања со македонски навики

Кампањата за претседателските избори е во тек. Дали ве посетиле на врата или дома тоа вие си знаете, а и има време се уште, но искуството во нашата земја покажува дека тоа е неизбежен дел кампања за било кои избори. Дали тоа ви смета или не , се сомневам дека ве прашале. Но, еве да слушнеме за ефектите од таквото однесување, колку е европски од Бојан Кордалов, специјалист за односи со јавност и нови медиуми.

Прочитај повеќе

Што носи Законот за амнестија и каква состојба имавме во 2018 година во Македонското правосудство?

Што носи еден Закон за амнестија, какви последици истиот предизвикува, какви рефлексии носи за Македонското правосудство, каква е моменталната состојбата во македонското правосудство и што може да очекуваме во годината која ни доаѓа разговараме со Адвокат Иван Станојевиќ, еден од младата генерација на успешни адвокати во Македонија.

Прочитај повеќе

Каде ќе ја дочекаат 2019-та дел од политичарите?

Дел од политичарите кои ги контактиравме 2019-та ќе ја дочекаат во Македонија, со исклучок на министерот за надворешни работи, Димитров кој овојпат приватно е во Холандија. Празниците за сите нив се можност повеќе време да се помине со семејството. Велат дека имале напорна година, но не помалку работа ги очекува и во Новата година.

Прочитај повеќе

Кристијан Тимоние: Франција подготвува новогодишни изненадувања

„Нашите региони имаат сочувано специфични традиции, особено кога се работи за гастрономијата. Новогодишните празници се како создадени да се проба паштета од Перигор, да се посетат божиќните пазари во Алзас, да се одберат највкусните колачиња со цимет и медењаци, да се избираат најубавите глинени фигурини во Прованса, но исто така да се пејат „Божиќни песни" на Мартиник или во Гвадалуп“- раскажува францускиот амбасадор во Р. Македонија Кристијан Тимоние за читателите на Точка.

Прочитај повеќе

Амбасадорот Вилем Ваутер Пломп: Новата година да нѝ донесе свеж ветер и чист воздух

Амбасадорот на Холандија во Република Македонија, Вилем Ваутер Пломп, Новогодишните и Божиќните празници ќе ги прослави двапати, што за него е една од предностите што живее во Македонија.

Прочитај повеќе

Јанез Јанша, уметникот: Ако Македонија стане Северна, тогаш делот во Грција треба да се преименува во Јужна Македонија

Што е името за толку непопустливо да се држиме до него, вака го започнува својот перформанс уметникот Јанез Јанша од Словенија кој е роден под името Емил Хрватин. Тој и уште двајца уметници колеги ги сменија нивните имиња пред 11 години и предизвикаа бранување во политиката на својата земја, пресметувајќи се на некој начин со моќните политички структури.

Прочитај повеќе

Ивона Сталевска: Секој втор граѓанин во Македонија се соочил со барем еден правен проблем

Во 2016 година Фондациите Отворено општество (ФОО) започнаа значајна заложба за институционализација на основните правни услуги на национално ниво за тие да бидат достапни дури и за најмаргинализираните групи.

Прочитај повеќе

Дојче веле интервју со Аристотле Ѕиампирис: Подобро е да нема договор, отколку да има лош договор за името

Секој компромис ќе има политичка цена, и за Заев и за Ципрас. Сега е потребно државништво и чувство на одговорност во Атина и во Скопје, затоа што има вистински моментум да се реши ова прашање, вели професорот Ѕиампирис.

Прочитај повеќе

Мирјана и Бети од "Само Вистина" откриваат за Точка: Што прават политичарите откако ќе се изгасат светлата?

Мирјана Трпчевска и Елизабета Галевска се искусни новинарки, во моментов актуелни со дебатната емисија на Канал 5 – Само Вистина. Еден од ретките ТВ производи каде политичките опоненти соочуваат ставови, мислења, а богами честопати и емоции.

Прочитај повеќе

Душко Весковски: И по ударот кој ни го нанесе Стевче на почетокот на неговиот неславен мандат, повторно си го враќаме Бастионот на СДСМ - Карпош

"По промените кои што ќе се случат веќе есенва на 15 – ти октомври се обврзуваме дека ќе го намалиме загадувањето и ќе се заложиме за квалитетен воздух и живот. Граѓаните ќе ги вклучиме во донесувањето на одлуките каде заедно ќе го штитиме јавниот интерес. Зелените површини и паркови ќе ги обновиме, бидејќи тие се симболот на Општината. Ветуваме, Карпош повторно ќе биде чиста и зелена општина!", изјави Душко Весковски.

Прочитај повеќе

Стојче Стаменковски: Сообраќајните несреќи се новата 'епидемија' што коси млади животи!

Зголеменото влијание на социјалните медиуми покажа дека голема доза на негативна емоција кај младите предизвикуваат вестите поврзани со сообраќајните незгодни, посебно кога има загуба на човечки животи. За таа цел решивме да поразговарама со Стојче Стаменковски кој веќе две години е Претседател на РСБСП - Републички Совет за безбедност на сообраќајот и патиштата, кој низ разговор ни изнесе интересни статистики.

Прочитај повеќе

Тимчо Муцунски: Моќта е таму каде што можете да создадете најмногу промени кои се во интерес нa грaѓaните

М-р Тимчо Муцунски е асистент - докторанд на Правниот факултет „Јустинијан Први“, ко-автор на универзитетски учебници, а од неодамна е именуван и за заменик на министерот за информатичко општество и администрација во Владата на Република Македонија. И уште ако на сето ова се додаде дека има само 26 години, заклучуваме дека се работи за едно навистина импресивно портфолио за еден толку млад човек.

Прочитај повеќе

Уранија Пировска од Хелсиншкиот комитет: Ништо не е помоќно од силата на народот!

Прочитајте го интервјуто со Уранија Пировска, извршен директор на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија. Жена со цврсти ставови, која се залага постојано за правата на македонскиот народ, жена која докажува со години наназад дека не само мажите можат да бидат успешни, силни, издржливи.

Прочитај повеќе