Одбери категорија:

Има 11 години, живее во Кичево и свири на пијано како професионалец: „Ми пиша Симон Трпчевски. Треперев додека го читав мејлот…“

11-годишниот Лука Лазарески од Кичево е идниот Симон Трпчески. Неговата дисциплина, посветеност и огромна љубов кон музиката, го носат до солистички концерт во Домот на култура во Кичево. На 22.12.2023 од 19ч., Лука и неговите пријатели ве канат на неверојатна претпразнична музичка магија.

Прочитај повеќе

Каде е и што прави денес „Ице“ од Наше маало: „Ние сме држава која си ги 'јаде' сопствените деца. Системот на 'вредности' ни ја расплака мајката“

Веројатно многумина од вас, кои беа верни обожаватели на популарното „Наше маало“, се прашуваат каде е и што прави денес малиот „Ице“ од серијата.

Прочитај повеќе

Главната концертна атракција во регионов - загрепскиот квартет „Чуи“ ќе настапат на „Крај Вардарот Џез“

Chui (Чуи) е најнаградуван современ џез состав од Хрватска. Членовите на овој загрепски квартет ќе настапат за првпат на четврото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“.

Прочитај повеќе

Интервју со Марија Спасовска: „Макфест е само пресек на досегашните детски и тинејџ песни и почеток за нова модерна музика од мене“

Младата и талентирана пејачка Марија Спасовска за првпат ќе настапи на 37-то издание на еден од нашите најреномирани фестивали, „Макфест 2022“ кој ќе се одржи на 21 и 22 октомври во Штип.

Прочитај повеќе

(Точка дознава) Каков е ставот на досегашните наши претставници за одлуката Македонија да не учествува на Евровизија 2023?

Македонија го откажа учеството на Евровизија 2023 година, која ќе се одржи во мај во Ливерпул, Велика Британија. Информацијата ја потврдија и од МРТВ, од каде велат дека за првпат по осамостојувањето, нашата земја нема да биде дел од најголемата музичка манифестација во Европа.

Прочитај повеќе

„Луфтанза“ е духовен квадар - геометриско тело со шест страни, тело полно музика и другарство

„Луфтанза“ е еден од македонските водечки бендови на новата генерација, кој носи свежина, автентичност и неисцрпни количества младешка енергија. Пред само неколку денови го издадоа нивниот нов албум „Давор“ за ПМГ Рекордингс, а на фестивалот „Градот ме тера да пеам“ во сабота, во МКЦ, на 8 октомври ќе се претстават со целовечерен концерт, каде на сцената ќе го промовираат нивниот најнов албум

Прочитај повеќе

Интервју со Томо Рицов: „После 15 години најважно е сите кои сакаат, да стигнат до Ровињ, а ние ќе се погрижиме за останатото“

Во интервјуто во продолжение, Томо Рицов ги открива сите детали поврзани со јубилејното издание на Weekend Media Festival.

Прочитај повеќе

Светски познатиот пијанист Дејан Илијиќ и стипендист на Беркли настапува на фестивалот „Крај Вардарот Џез“

Дејан Илијиќ е светски познат пијанист и фронтмен на водечкиот српски џез состав Ејот од Ниш, кој настапува на 23 септември во Македонската филхармонија во рамките на интернационалната вечер на годишното издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“.

Прочитај повеќе

Дарио за Точка: „Не сум тип кој 24 часа живее на сите можни социјални мрежи и кој има стотици илјади следбеници со милионски лајкови и прегледи“

Македонската музичка ѕвезда, Дарио Панковски, неодамна го промовираше најновиот сингл насловен како „Какви се ова времиња?“, со што повторно ги освои срцата на романтичарите.

Прочитај повеќе

Некст тајм за Точка: „За сцените кај Кајмакчалан изнајмивме теренец возило, во еден правец возевме 4 саати“

Близнаците Стефан и Мартин Филиповски неодамна ја објавија преработката на „Кога падна на Пирина“ - последна стара македонска песна во нивна изведба, која доби и видео запис. Публиката во Кино Милениум со громогласен аплауз го поздрави ова ремек дело од „Некст тајм“. Нивната преработка досега на Јутјуб брои над 200.000 прегледи.

Прочитај повеќе

Како изгледа едно (поспано) утро на водител на утринска емисија, со Искра Мишиќ: „Наутро сум жив намќор, или на македонски НЕМТУР“

Искра Мишиќ е долгогодишен водител на разни забавни емисии, а во последниве години ја гледаме на Утринската програма на Алфа телевизија - „Добро утро секое утро“.

Прочитај повеќе

Променет имиџ, друга професија и ново хоби: Каде е и што прави Ивце Пивце по повлекувањето од ТВ екраните?

Ивица Маринковиќ, или за пошироката јавност познат како Ивце Пивце, водителот кој долги години е познат по своите единствени детски емисии, веќе две години не е на ТВ екраните.

Прочитај повеќе

Нашите шест кандидати за Евросонг 2022, за Точка: „Музичето ептен си вози“, „Реакциите се НЕРЕАЛНИ“, „Луѓето конечно дознаа дека сум од Македонија“

МРТВ минатата недела ги објави шесте кандидати што се во трка за македонски претставник на Евросонг 2022, во Торино, Италија.

Прочитај повеќе

Интервју со Симеон Мони Дамевски, директор на ИФФК Браќа Манаки

„Битола има прекрасни локации за кои би било штета да не станат дел од фестивалската приказна што сакаме да ја споделиме со светот. Затоа, догодина сакаме тоа малку повеќе да го потенцираме“, изјави Симеон Мони Дамевски, директорот на ИФФК Браќа Манаки. Во продолжение прочитајте го целото интервју.

Прочитај повеќе

Филип Пешевски за Точка: „На финалната вечер на Макфест се претставија ѕверови од пејачи“

„Невино“ е макфестовската композиција на младиот Филип Пешевски, кој настапи на финалната вечер на најстариот музички фестивал на забавни мелодии.

Прочитај повеќе