Одбери категорија:

Интервју со Гордана Николовска: Мотивацијата е таа која низ годините ги води тркачите да го дадат најдоброто од себе

Гордана Николовска од Сојуз на спортови на Скопје, како дел од организацијата на трката HalkEco Скопје Трча 10КМ, даде свое мислење за тоа колку пандемијата ги промени сите навики кај луѓето, меѓу кои и спортските навики, како низ светот, така и кај нас во нашата држава. Скопје Трча 10КМ, како традиционална трка успева да мотивира голем број на тркачи и љубители на спортот да земат учество и да се натпреваруваат за себе, но за првото место.

Прочитај повеќе

Илина Арсова: Пред самото тргнување накај Чиле се сруши воен авион и загинаа сите 37 луѓе

Да се застане на највисокиот врв на Антарктикот е мошне сериозен предизвик: психо-физичка подготовка, облека, храна, правила кои треба да бидат испочитувани, надминување на кризи, прилагодување на температури нетипични за нашето поднебје... Но, искачувањето на 7-те на 27-ми декември за Илина Арсова е предизвик за кој се подготвувала изминатите 10 години.

Прочитај повеќе

Томислав Јотовски - македонски тенисер со светска слава

Од 8 години во секоја категорија 8/10/12/14/16/18 е првак. До 16 години трет во цела Европа од 1.000 деца, а до 18 години 76-ти. Има играно на јуниорските Ролан Гарос и Вимблдон. Има освоено АТП титула во Грузија со награден фонд од 15.000$ во сингл категорија и одиграно многу финалиња во дабл конкуренција каде освоил 6 титули.

Прочитај повеќе

Љубомир Спасиќ: Предизвик ми е овој успех да го повторам на светско ниво

„Започнав со кајакарење во далечната 1999 година и чувството кое го почуствував на првиот тренинг и самата средина во која се наоѓаш е многу поразлична од другите спортови. Кајакот е спорт во природа и секој натпревар и подготовки се одвиваат на различни терени што и самото тоа придонесува да никогаш не ми биде здодевно за време на обавување на тренинзите и натпреварите и секогаш посакуваш да се најдеш на некоја нова патека“ –раскажува за Точка, европскиот првак во кајак, велешанецот Љубомир Спасиќ.

Прочитај повеќе

Лејла Рамковска: Со вежбањето јога, психофизички сум посилна

Ако сакате да бидете вечно млади, па дури и кога телото старее, а духот е се уште млад, одличен начин да се надмине таа контрадикторност е вежбањето јога. Ослободување од стресот, негативната енергија и свртување кон себе.

Прочитај повеќе

Оливера Ѓоргоска: Кањонот Зион е одличен за вежбање и кондиција

Сместен на раскрсницата на платоните на Колорадо, Големиот слив и Мојаве пустината се наоѓа кањонот Зион. Најниската точка во паркот е 3.666 стапки (1,117 m) на Коалитс мијал и највисокиот врв е 8.726 стапки (2,660 м) на планината Коњ Ранч.

Прочитај повеќе

Нов рекорд во рамки на Светското првенство во фудбал за жени во Лион

Франција е домаќин на Светското првенство во фудбал за жени, ФИФА 2019. Во рамки на првенството се организираше спортски фестивал на кој беа поканети жени и спортски организации кои работат на полето на еднаквоста и инклузијата. Наши претставнички учествуваа во поставување на нов Гинисов рекорд за најголем број на играчи во континуиран натпревар во мал фудбал, вкупно 807, а играта траеше цели 69 часови со резултат 404-369. Ексклузивно за овој настан вас читателите на Точка ве информира Силвија Митевска.

Прочитај повеќе

Александар Кирковски: Искачувањето на Аконкагва им го посветувам на Калина и Александар

Овој мој подвиг им го посветив на големите пријатели од планината кои минатата зима прерано не напуштија, Калина и Александар - раскажува Александар Кирковски кој неодамна го искачи врвот Аконкагва во Јужна Америка, највисок на континентот, за 12 часа до врвот и назад.

Прочитај повеќе

Женско рели во Скопје

Кога ќе се спомене Милошевски не е непознато презиме во автомобилизмот. Но, токму поради тоа што таа Маја Милошевска е женско, бевме љубопитни од каде потребата за трки, со оглед на тоа дека кај нас па и не се така популарни меѓу жените.

Прочитај повеќе

Кирил Насков: Со сноубордингот децата ги јакнат духот и телото, а ги забораваат мобилните

Околу 40-тина најдобри сноубордери (машки и женски) од регионот ќе се натпреваруваат викендов во Маврово. Претседателот на „Полар“ Кирил Насков најавува незаборавна забава и дружење и за учесниците, но и за оние кои ќе го проследат натпреварот во неколку категории: Слоуп стајл во фристајл скијање и сноубордиг, Биг Аир во фристајл скијање и сноубординг, Паралелен велеслалом во сноубординг и Паралелен велеслалом во сноубординг. Заборавете на мобилните, компјутерите и останатите придобивки на современата технологија и дојдете викендов во Маврово да дишеме чист возух и да уживаме во вештините на младите сноубордери.

Прочитај повеќе

Млади македонски алпинисти искачуваа на мраз на Алпите

Акција која е успешна не само заради техничката тежина на искачувањата, можеби најтешки до сега направени од македонски алпинисти во Алпите, туку заради тоа што го научиле: Се формира една генерација која има исто гледиште кон развојот на алпинизмот во Македонија, која своите можности ги тестира во реално опкружување, учејќи што треба да се направи за да се направи тој чекор “преку“, чекор понатаму, чекор повисоко.

Прочитај повеќе

Назим Куртовиќ: Карате-до како начин на живот

Повод за интервју со д-р Назим Куртовиќ се актуелните светски правила во карате. Токму трудот на нашата македонска карате легенда, насловен како „Квантификација и евалуација на ката-перформансите во спортското карате“, беше основа за примена на новите правила во дисциплината кати (состави).

Прочитај повеќе

Трет Меѓународен натпревар во уметничко лизгање во СЦ „Борис Трајковски“

Над 70 натпреварувачи ќе бидат дел од третиот по ред Меѓународен натпревар во уметничко лизгање кој ќе се одржи на 22.02 и 23.02 во СЦ „Борис Трајковски“. Македонските натпреварувачи имаат завидни резултати на евроспките натпревари, но потребна им е сала на затворено за да можат да тренинираат без прекини - објаснува Цветанка Макаровски, Претседател на Федерацијата за Лизгачки Спортови.

Прочитај повеќе

“Crossfit Land” - за сите љубители на одличниот изглед и добрата физичка кондиција

Кросфитот како еден од поновите начини на вежбање, полека си го наоѓа и својот пат во Македонија. Со цел подобро да се запознаеме со ваквата дисциплина, поразгорававме со Игор Попоски, дипломиран професор по физичка култура и кросфит тренер.

Прочитај повеќе

Илина Арсова на чекор до највисоките врвови на седумте континенти

Врв кој е тешко пристапен за нормалниот човек. Се наоѓа во моментално кризно подрачје каде владеат немири и има забрана за движење.

Прочитај повеќе