Одбери категорија:

Анѓела Јакимовска после изборот за Мис во Кина: Како да отслужив војска

„Поминав часови на аеродром сосема сама на друг континент, а откако бев пронајдена од страна одговорните, веднаш бев пратена да настапам на ревија во национален костум. Сета козметика, накит, чевли ми беа во куферот, а за среќа само националниот костум го носев во чантата“ - раскажува Анѓела Јакимовска нашата претставничка на изборот за Мис во Ченгду, Кина. Учествувале претставнички од 50 земји, а изборот се одржувал од 18-ти до 28-ми јули.

Прочитај повеќе

Џијан Емин: Спојот на технологијата и музиката нѝ омозможи цел свет да го слушне Охридското Езеро

Сите знаеме како изгледа Охридското езеро, но ретко кој од нас би можел да ги замисли звуците на нашиот македонски бисер како уникатно музичко дело.

Прочитај повеќе

„Ајде на кафе“...

“Раат кафето” веќе изумира, како што изумира раатот во секој од нас драги мои. Во овој термин лежи целата суштина на поимот кафе, не на прозиводот кафе!

Прочитај повеќе

Маја Грозадановска Панчева на незаборавно патување со ќерка ѝ Надица

Брисел, Берн, Париз, Цирих, прекрасни пејсажи, незаборавно патување, а сето тоа може да се доживее ако патувате со автомобил. Мајка и ќерка на патување чија крајна цел е концерт на “One Direction”.

Прочитај повеќе

Моден тренд на плажа за ова лето

Едноделните костими за капење се ИН ова лето надополнети со шешири и масивни дрвени алки се вистинска „драма“ вели модната дизајнерка Ивана Кнез и советува да го следите сопственото тело при одбирање на костимот за капење. Да не се почувствуваат дикриминирани мажите има препораки и за нив: колку шорцот е пократок толку подобро.

Прочитај повеќе

Наташа Јаковлевиќ: Сонцето влијае на ослободувањето на хормонот на среќата

Со потоплите денови, се ослободуваме од вишокот на облека и ја изложуваме кожата на сончевите зраци. Не треба да се плашиме од сонцето, бидејќи е корисно за многу процеси во нашето тело, сонцето не е штетно доколку одговорно, правилно и контролирано се однесуваме.

Прочитај повеќе

Втор дом за вашите миленици

Можеби сте од оние кои секаде го носат со себе својот миленик или што би рекле „не се двоите од него“. Но, доколку се најдете во ситуација да морате да го оставите, а немате каде има решение и за тоа. Некои од вас можеби веќе посетиле некоја од игротеките за миленици, а некои се уште се мислат што да прават. Разговараме со идејните творци и сопственички на првиот хотел за кучиња во нашата земја Михаела Поповиќ и Наде Богоевска.

Прочитај повеќе

Татјана Алексиќ: Сексуална интелигенција - кој ја поседува и како се мери?

“Сексуална интелигенција не е само познавање на репродуктивиот систем , информации за сексуално преносливи болести и контрацепција, ниту сексуални техники и вештини, а ла камасутра и тантра, туку многу подлабoко познавање и ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА СВОЈАТА И ПАРТНЕРСКА СЕКСУАЛНОСТ. Клуч на сексуалната интелигенција е здрав и автентичен начин на водење љубов со саканиот партнер”- објаснува професорката Татјана Алексиќ, во пресрет на бесплатното предавање на тема „Сексуална интелегенција“, кое ќе се одржи вечерва на Филозофскиот факултет со почеток во 19 часот.

Прочитај повеќе

Ања Мукаетова: Ќе учам на најпрестижниот факултет за графички дизајн во Европа

Матурантката од меѓународната гимназија „Нова“ во Скопје, Ања Мукаетова, своето образование ќе го продолжи на една од најпрестижните образовни институции во сферата на уметноста, дизајнот, модата и изведувачките уметности, University of the Arts во Лондон.

Прочитај повеќе

На што да внимавате доколку одите со миленик на одмор?

Кученца до 4 месеци не треба да се носат на плажа, оставете ги дома - советува д-р Јасминка Ван Дер Филер - ветеринар. Што сте обврзани да направите пред патувањето во поглед на подготовка на документација, вакцинација и како да се однесувате на плажа. За несаканите здравствени проблеми кои може да се појават кај миленикот и начинот на исхрана дознавате од интервјуто со неа.

Прочитај повеќе

Татјана Алексиќ: Од каков „материјал“ се прават дипломите?

„Материјалот за дипломи поскапува, „паре су скупе" за „дипломоронци" кои, по навика, продолжуваат да купуваат низ животот сѐ што може да се купи и поткупи. И кому корист од тоа, освен на ,,продавачите на дипломи" ?-прашува професорката Татјана Алексиќ. Таа открива: Коцката е веќе фрлена, ги прокоцкавме децата и сега ќе треба многу напор, стручност, вистински идеали за стабилна економија за да ги вратиме назад. Колку препораки за Словенија напишав последниве години, па не знам дали да се радувам или тагувам.

Прочитај повеќе

Целосно уреден дом од рачно изработено дрво

Роберт Коцев по професија е офицер на Армијата, со многугодишно војничко искуство. Вели дека енергијата која ја има како војник, исклучително му помага да успее во креативниот свет на уметноста. Тоа значи дека оние атрибути кои се потребни во војничката професија како дисциплина, физичка издржливост, психичка енергија, стабилност, мотивираност, желба за успех се и те како потребни во неговиот уметнички свет.

Прочитај повеќе

Анѓела Јакимовскa ве носи во градот на романтичарите - галеби

“Естетика во секојдневниот живот, перфекционизам, историја, уметност, мода, бродови, галеби, море, туризам... Сплит е градот на вечните романтичари, џентлмени и фино воспитаните дами. Постои теза за жителите на Сплит дека се романтичари кои носат карактеристики на галебите, бидејќи како долетуваат така и одлетуваат. Ова е градот каде што е снимана и една од најпознатите серии „Game of Thrones” – раскажува за Точка, Мис фотогеничност и трета придружничка на Miss summer world, Анѓела Јакимовска, која имала прилика да живее во овој бисер на Далмација.

Прочитај повеќе

Дунавка Трифуновска: Добредојдовте во земјата на насмевките

На 12 часа патување со авион ќе се најдете во една егзотична земја каде ќе ве пречекаат со насмевка и љубезност. Иако летниот период не е препорачлив, сепак зависи од вас колку ќе можете да се адаптирате. А ќе имате милион причини да го сторите тоа, па дури ќе немате време да размислувате за климата.

Прочитај повеќе

Идниот Никола Тесла: „Не мора да си заминеш од Македонија за да си ги оствариш целите“

20-годишниот Михаил Арсовски е студент на ФЕИТ кој има премногу успеси во полето на физиката. Во јавноста е познат како „Идниот Никола Тесла“, поради големите регионални успеси кои ги постигнал. Прочитајте во продолжение за што точно станува збор.

Прочитај повеќе