Одбери категорија:

Наташа Јаковлевиќ: Сонцето влијае на ослободувањето на хормонот на среќата

Со потоплите денови, се ослободуваме од вишокот на облека и ја изложуваме кожата на сончевите зраци. Не треба да се плашиме од сонцето, бидејќи е корисно за многу процеси во нашето тело, сонцето не е штетно доколку одговорно, правилно и контролирано се однесуваме.

Прочитај повеќе

Нов рекорд во рамки на Светското првенство во фудбал за жени во Лион

Франција е домаќин на Светското првенство во фудбал за жени, ФИФА 2019. Во рамки на првенството се организираше спортски фестивал на кој беа поканети жени и спортски организации кои работат на полето на еднаквоста и инклузијата. Наши претставнички учествуваа во поставување на нов Гинисов рекорд за најголем број на играчи во континуиран натпревар во мал фудбал, вкупно 807, а играта траеше цели 69 часови со резултат 404-369. Ексклузивно за овој настан вас читателите на Точка ве информира Силвија Митевска.

Прочитај повеќе

Втор дом за вашите миленици

Можеби сте од оние кои секаде го носат со себе својот миленик или што би рекле „не се двоите од него“. Но, доколку се најдете во ситуација да морате да го оставите, а немате каде има решение и за тоа. Некои од вас можеби веќе посетиле некоја од игротеките за миленици, а некои се уште се мислат што да прават. Разговараме со идејните творци и сопственички на првиот хотел за кучиња во нашата земја Михаела Поповиќ и Наде Богоевска.

Прочитај повеќе

Ања Ветерова: Летово ќе ми биде кратко ама слатко

Откако заврши прва година на „Беркли“ во Бостон, Ања Ветерова летово ќе го помине со пријателите и роднините. Грција, Бугарија, Хрватска, Италија и се планираните дестинациии за летен одмор. За кон крајот на летото повторно да се врати во нејзиниот како што вели втор дом во Бостон.

Прочитај повеќе

Татјана Алексиќ: Сексуална интелигенција - кој ја поседува и како се мери?

“Сексуална интелигенција не е само познавање на репродуктивиот систем , информации за сексуално преносливи болести и контрацепција, ниту сексуални техники и вештини, а ла камасутра и тантра, туку многу подлабoко познавање и ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА СВОЈАТА И ПАРТНЕРСКА СЕКСУАЛНОСТ. Клуч на сексуалната интелигенција е здрав и автентичен начин на водење љубов со саканиот партнер”- објаснува професорката Татјана Алексиќ, во пресрет на бесплатното предавање на тема „Сексуална интелегенција“, кое ќе се одржи вечерва на Филозофскиот факултет со почеток во 19 часот.

Прочитај повеќе

Успешна приказна на Александра Стојановска: „Знаењето кое ми помогна да се изградам како професионалец“

Наша денешна соговорничка е Александра Стојановска, кај пријателите позната како Саша. Нејзината лична приказна е уште еден убав пример за успешна приказна која може да мотивира и инспирира.

Прочитај повеќе

Огнен Здравковски: Марија во моето срце и во мојот живот ќе има посебно место засекогаш!!!

Со свежи импресии од градот на светлина се врати Огнен Здравковски со пријателите од „Ѕвездите на Гранд“, кои беа под менторство на Марија Шерифовиќ. Зошто одлучила да ги однесе Марија во оваа метропола и како си поминале дознаваме од Огнен кои споделува екслузивни фотографии и со вас читателите на Точка.

Прочитај повеќе

Ања Мукаетова: Ќе учам на најпрестижниот факултет за графички дизајн во Европа

Матурантката од меѓународната гимназија „Нова“ во Скопје, Ања Мукаетова, своето образование ќе го продолжи на една од најпрестижните образовни институции во сферата на уметноста, дизајнот, модата и изведувачките уметности, University of the Arts во Лондон.

Прочитај повеќе

„Фрајле“ откриваат за Точка каде ќе се сончаат ова лето

„Добра песна е добра и после 20 и повеќе години. И треба да се негува и да им се понуди на новите генерации. Поводот за разговорот со „Фрајле“ е нивниот нов албум „Обрадуј ме“ за кој соработуваат со звучни имиња и препејуваат звучни песни. Ги откриваат нивните планови за летово, па и есента и дали ќе не посетат во Македонија.

Прочитај повеќе

Јана Стојановска ужива во бременоста на плажа

Актерката Јана Стојановска ексклузивно со читателите на Точка, споделува фотографии од плажа додека ужива второто тримесечје од бременоста, а го открива и полот. Одлично се носи со бременоста, не и смета возењето и на дестинации и до 3-4 часа, напротив ужива кога сама вози. Но, што е она што и го промени бременоста?

Прочитај повеќе

На што да внимавате доколку одите со миленик на одмор?

Кученца до 4 месеци не треба да се носат на плажа, оставете ги дома - советува д-р Јасминка Ван Дер Филер - ветеринар. Што сте обврзани да направите пред патувањето во поглед на подготовка на документација, вакцинација и како да се однесувате на плажа. За несаканите здравствени проблеми кои може да се појават кај миленикот и начинот на исхрана дознавате од интервјуто со неа.

Прочитај повеќе

За една година македонските граѓани потрошиле 134 милиони евра на онлајн купување

Македонските граѓани потрошиле за 22% повеќе минатата година од претходната на онлајн купување. Додека странците потрошиле 5 милиони евра кон домашни е-продавници. Најмногу пари се трошат на спортска опрема и облека, електронска опрема, производи за домаќинството. Се менува трендот, се повеќе се купуваат домашни производи. Онлајн потрошувачите ги користат Групер попустите кои изнесуваат и о 90 %, а поради популарноста се проширува и на Косово.

Прочитај повеќе

Татјана Алексиќ: Од каков „материјал“ се прават дипломите?

„Материјалот за дипломи поскапува, „паре су скупе" за „дипломоронци" кои, по навика, продолжуваат да купуваат низ животот сѐ што може да се купи и поткупи. И кому корист од тоа, освен на ,,продавачите на дипломи" ?-прашува професорката Татјана Алексиќ. Таа открива: Коцката е веќе фрлена, ги прокоцкавме децата и сега ќе треба многу напор, стручност, вистински идеали за стабилна економија за да ги вратиме назад. Колку препораки за Словенија напишав последниве години, па не знам дали да се радувам или тагувам.

Прочитај повеќе

Целосно уреден дом од рачно изработено дрво

Роберт Коцев по професија е офицер на Армијата, со многугодишно војничко искуство. Вели дека енергијата која ја има како војник, исклучително му помага да успее во креативниот свет на уметноста. Тоа значи дека оние атрибути кои се потребни во војничката професија како дисциплина, физичка издржливост, психичка енергија, стабилност, мотивираност, желба за успех се и те како потребни во неговиот уметнички свет.

Прочитај повеќе

Анѓела Јакимовскa ве носи во градот на романтичарите - галеби

“Естетика во секојдневниот живот, перфекционизам, историја, уметност, мода, бродови, галеби, море, туризам... Сплит е градот на вечните романтичари, џентлмени и фино воспитаните дами. Постои теза за жителите на Сплит дека се романтичари кои носат карактеристики на галебите, бидејќи како долетуваат така и одлетуваат. Ова е градот каде што е снимана и една од најпознатите серии „Game of Thrones” – раскажува за Точка, Мис фотогеничност и трета придружничка на Miss summer world, Анѓела Јакимовска, која имала прилика да живее во овој бисер на Далмација.

Прочитај повеќе